RSS Feed for This Post

Terörist / terrorist / террорист / ارهابي

terorist Terörist / terrorist / террорист / ارهابيTerörist / terrorist / террорист / ارهابيNe değildir?

Sebepsiz yere masumları öldüren maskeli kötü adam değil.

Nedir?

İnsanları korkutarak siyasî hedeflere erişen kişi. Öldürebilir ama amaç öldürmek değil geri kalanları korkutmak, “terörize” etmek. Terörün icadını ve kurumsallaşmasını Batı medeniyetine(!) borçluyuz. Zaten Terörün isim babası da Fransızlar. Fransız devriminden sonra 10 aylığına (1793) iktidarı ele geçiren Jakobenler bizim Kemalistlerin kopyalayacağı gibi Devrim mahkemelerinde iç düşman etiketi yapıştırılan sıradan insanları giyotinle katletmiş ve hayatta kalanlar üzerine bir baskı kurmaya çalışmış. Stalin ve Churchill de teröristtirler yani insanları korkutarak siyasî amaçlarına erişmişlerdir. Meselâ Winston Churchill İngiliz ordusuna direnen Kürtlerden bahsederken şöyle demiş:

“… Zehirli gaza neden herkes karşı çıkıyor ki? Medenî olmayan kabilelere karşı gaz kullanılmasını şiddetle destekliyorum …” (1919)

Evet, bilinen en tehlikeli İngiliz teröristi Winston Churchill. İrlandalıları ve Kürtleri zehirli gazla öldürdü. Mısır’da ve Hindistan’da sivilleri katletti. Irak’ta boyun eğdiremediği Arapların köylerini bombalattı; erkeklerin boyun eğmesi için çocukların ve kadınların özellikle öldürülmesini emretti. Aynı Churchill Güney Afrika’da toplama kampları kurdurdu. Çok bilinmez ama “Toplama kampı” aslında Alman değil İngiliz icadı ve isim babası da onlar. Tabi bu kamplar “yoğunlaştırma” değil öldürme kamplarıydı. İngilizlere direnen on binlerce Avrupalı göçmen ve zenci öldürüldü.

IIci Dünya savaşını erken bitirebilecek her yolu reddetti Churchill çünkü savaşın sonunda tamamen yıkılmış bir Almanya istiyordu. Ölen sivillerin önemli bir kısmının son iki yıla yoğunlaştığı dikkate alınırsa Churchill için on milyonlarca insanın ölümünden, sivil kayıpların yaklaşık üçte ikisinden dolayı suçlu olduğu söylenebilir.

Tavsiye makale

 1. PKK’nın öfkesini anlarım şiddetini değil”
 2. BDP/HDP Kürt siyaseti… Sivil itaatsizlikten sivil serseriliğe doğru »
 3. PKK’nın sonu ETA gibi olmayacak malesef (… çünkü Kürtler PKK’ya tamamen sırt çevirse bile PKK ayakta kalabilir)
 4. Hizbullah kimin eseri?
 5. Güneydoğu’daki en acı kaybımız: Masumiyetimiz!
 6. Terörizmin Tarihsel Süreci
 7. Çatışmanın Da Bir Teorisi Var… »
 8. PKK savaşı kazandı ama Barış’ı kaybetti

Tavsiye Derin Lügat Maddesi

 

Tavsiye video

Madeleine Albright “500.000 Iraklı çocuk öldürdük ama değdi çünkü biz Amerikayız”

 

 

Tavsiye e-kitap

Amerika Tedavi Edilebilir mi?

Terörist / terrorist / террорист / ارهابيTerörist / terrorist / террорист / ارهابي

Bayrak yakmanın ve Amerikan/İsrail mallarını protesto etmenin dışında bir şeyler yapmak gerektiğini düşünenler için yapılmış bu çalışmayı ilginize sunuyoruz. ABD desteği son bulmadan Ortadoğu’nun psikopatı İsrail’in saldırganlığı bitmeyecek ve Ortadoğu’ya huzur gelmeyecek gibi görünüyor. Vietnam’da ve Latin Amerika’da yaşanan katliamlar Ortadoğu’da devam ediyor. Ancak ne askerî ne de ekonomik olarak bu iki ülkeye üstünlük sağlayamayan insanlar Afganistan’da, Filistin’de, Irak’ta ABD bombaları altında can vermeye devam ediyorlar. Barışçı yollarla bir şeyler yapmaya niyetli,  “yangına gagasıyla su taşıyanlar” ise Amerikan kamuoyunu uyarma çabasında. Fakat ne yanmış yıkılmış okullar, ne de kolları bacakları kopmuş bebek fotoğrafları Amerikalıların vicdanını uyandıramadı. Amerikalılar neden bu kadar gaddar? Dünyanın geri kalan kısmında yaşayan insanlara karşı niçin bu denli acımasız? Amerikan’ın bu saldırganlığı sıradan Amerikalılara da büyük zarar veriyor aslında. Sadece Irak’ın işgali için harcanan yüz milyarlarca dolar ile ülkelerini baştan yapabilir, zengin-fakir demeden herkese yüksek kaliteli sağlık ve eğitim hizmeti götürebilirlerdi. Oysa milyonlarca Amerikalı sefalet içinde yaşıyor. Kimi ekonomik kriz yüzünden kimi Katrina kasırgası gibi bir doğal felaketlerden dolayı evini, işini kaybetti. Devlet ise bu insanları yüz üstü bıraktı. Neden? Bu 37 sayfalık kitap klişelerin ötesinde bir bakış açısı öneriyor. Buradan indirebilirsiniz.

Trackback URL

 1. 2 Yorum

 2. Yazan:carl Tarih: Jul 9, 2017 | Reply

  Öğe winston churchill sen-olabilirdi onları journalisim hakkında bazı iyi ..o olarak tez şeyler demedi mi yanlış ..o olduğunu ??

 3. Yazan:Seda Pekgöz Tarih: Jul 18, 2017 | Reply

  Nedeni olmayan şiddet en korkuncudur. çözümlenemez. yok edilmesi gerekir.
  Terör özü itibariyle amaçsızdır. Amaç kendinden ibarettir.

 1. 7 Trackback(s)

 2. Jul 18, 2015: Amerika medenîdir, sen gitmesen o geliverir!
 3. Aug 11, 2015: Eksen Kayması / Axis Shift / محور التحول | Ne Mutlu "İnsan'ım" Diyene!
 4. Sep 27, 2015: Avrupa kafasındaki sınırları hiç bir zaman aşamadı ki…
 5. Oct 16, 2015: Rusya, Çin ve ABD’nin yeni pokeri: Düşük yoğunluklu sürekli savaş | Ne Mutlu "İnsan'ım" Diyene!
 6. Jan 25, 2016: Büyük Devlet Aforizmaları | Ne Mutlu "İnsan'ım" Diyene!
 7. May 9, 2017: Savaş bir soygundur / General Smedley Butler | Ne Mutlu "İnsan'ım" Diyene!
 8. Jul 18, 2017: Algı operasyonu nedir? | Ne Mutlu "İnsan'ım" Diyene!

ÖNEMLİ

--------------------------------------------------------------------

Tüm yazı, yorum ve içerikten imza sahipleri sorumludur. Yayımlanmış olmaları, bu görüşlere katıldığımız anlamına gelmez.

Hakaret içerse dahi bütün yorumlar birer fikir eseridir. Ama bu siteye ilk kez yorum yazıyorsanız, yorum kurallarına gözatın yine de.

Not: Sitenin ismini dert etmeyin, “derinlik” üzerine bayağı bir geyik yaptık, henüz söylenmemiş bir şey bulmanız oldukça zor :)

Editörle takışmayın, o da bir anne-babanın evlâdıdır, sabrının sınırı vardır. Siz haklı bile olsanız alttan alın, efendilik sizde kalsın.

Sitenin iç işleriyle ilgili yorum yapmayın, aklınıza takılan soruları iletişim kutusundan sorun, kol kırılsın, yen içinde kalsın.

Kendi nezaketinizi bize endekslemeyin, bizden daha nazik olarak bizi utandırın. Yanlış ve eksik şeylerden şikayet etmek yerine bilgi ve yeni bakış açısı sunarak tamamlayın, düzeltin, tevazu ile öğretin bize bildiklerinizi.

Bu kurallara başkasının uyup uymamasına aldırmayın, siz uyun. Bütün yorumları hızla onaylanan EN KIDEMLİ YORUMCULAR arasındaki nizamî yerinizi alın.

--------------------------------------------------------------------
 • Siz de fikrinizi belirtin